fermacell® Therm25™ Uzyskaj bezpłatny plan instalacji już teraz!
Nawigacja
Segment
Budownictwo Drewniane
Wielopietrowe
Domy mieszkalne
Budownictwo hybrydowe
Wykończenie Ścian
Hotele
Dla szkol
Budynki publiczne
Biurowce
Podłoga
Fasada
Produkty
Płyty gipsowo włóknowe
Cementowo włóknowe
Planowanie i obróbka
Do Pobrania
Newsletter
Ważne linki
Kontakt
Specjalna ochrona przeciwpożarowa
Aktualności
Do pobrania
Izolacja akustyczna
Seminaria online
Ekologiczne centrum pralnicze Delfin w Głogowie to jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu w regionie. Jest to kolejna inwestycja spółki RUKA projekt zrealizowana w formule zaprojektuj-wybuduj, w której zastosowano system fermacell.
Firma RUKA projekt z Legnicy powstała w 2011 r. i specjalizuje się w projektowaniu i budowaniu obiektów produkcyjnych, przemysłowych i usługowych na Dolnym Śląsku. W 2017 r. do spółki zgłosił się inwestor z prośbą o zaprojektowanie i wykonanie mniejszej pralni przemysłowej. Główną wytyczną techniczną było wykonanie obiektu, który pozwoli wykonać 250 kg prania w przeciągu godziny.
- Naszą główną działalnością są budynki produkcyjne, więc z chęcią podjęliśmy się tego wyzwania – mówi Piotr Karwan, wiceprezes RUKA projekt z Legnicy.
Projekt obiektu wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę wykonano w 2017 r. Autorem projektu jest architekt mgr inż. Małgorzata Matynia. Prace budowlane pod kierownictwem mgr inż. Roberta Rutkowskiego zrealizowano w okresie marzec-listopad 2018 r.
- Nasz zespół, oprócz prac projektowo-wykonawczych, uzyskał w imieniu inwestora wszelkie uzgodnienia i pozwolenia niezbędne do użytkowania obiektu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa – mówi Robert Rutkowski prezes firmy RUKA projekt z Legnicy.
Pralnia Delfin jest największym i najnowocześniejszym obiektem tego typu w okolicy. Jego powierzchnia użytkowa to 514 m2, a kubatura to 2,6 tys. m3. Budynek składa się z dwóch części. Pierwsza (jednokondygnacyjna), w której odbywają się procesy technologiczne, wykonana została w technologii z konstrukcji stalowej i płyt warstwowych. W drugiej części (dwukondygnacyjnej) znajdują się pomieszczenia socjalno-biurowe. Została ona zrobiona w tradycyjnej technologii murowanej, natomiast elementy ścianek działowych oraz sufitów podwieszanych wykonano w systemie fermacell.
- Roboty budowlane rozpoczęliśmy w maju 2018 r. Najpierw zrealizowano prace ziemne, wykonano instalacje sanitarne, instalacje zasilania, wykonano zbrojenie i wylano fundamenty oraz wymurowano część socjalno-biurową budynku. Następnie, po wykonaniu części produkcyjnej w konstrukcji stalowej i z płyty warstwowej, rozpoczęto realizację prac wewnątrz budynku. Równolegle prowadziliśmy prace polegające na zagospodarowaniu terenu, wykonując ogrodzenie, oświetlenie uliczne, wykonano tereny zielone oraz utwardzone z kostki brukowej. Jesienią realizowaliśmy prace wewnątrz budynku - instalacje sanitarne, posadzkę przemysłową, instalacje elektryczne, wentylacyjne, ścianki działowe i sufity podwieszane oraz typowe prace wykończeniowe.
- Największym wyzwaniem była integracja infrastruktury elektrycznej i sanitarnej z technologią pralniczą. Musieliśmy dobrać odpowiednie urządzenia o optymalnych parametrach, które będą dostarczały wodę o właściwej temperaturze. Cała instalacja technologiczna, zarówno na etapie projektowym, jak i wykonawczym, wymagała od nas wiele pracy. Poszliśmy tutaj w kierunku ekologicznym, ale jak widać efekty są znakomite – mówi z dumą kierownik budowy.
W realizacji wykorzystano również system fermacell. Płyty gipsowo-włóknowe zastosowano do wykonania ścianek działowych i sufitów podwieszanych w części socjalno-biurowej oraz w pomieszczeniach gdzie wymagana jest wysoka odporność na ogień (kotłownia i rozdzielnia prądu).
- Zdecydowaliśmy na rozwiązania fermacell, bo wcześniej wielokrotnie z nich korzystaliśmy i mamy do nich całkowite zaufanie. Z płyt gipsowo-włóknowych wykonaliśmy wszystkie ścianki szkieletowe. Wytrzymałość płyt jest niesamowita, można je nawet porównać do ścian murowanych. Nigdy nie miałem problemu z tymi produktami – mówi Robert Rutkowski.
Co ciekawe, podwójne poszycie z płyt fermacell zastosowano przy montażu sufitów podwieszanych.
- W części biurowej mamy pokrycie dachowe z płyty warstwowej lekkiej i zdecydowaliśmy się wykonać pod nią trwały sufit podwieszany. Tutaj również wybraliśmy płyty g-w fermacell, ale tym razem w podwójnym poszyciu (2x10 mm). Jest to twarde, sztywne rozwiązanie, które gwarantuje stabilności, trwałość, ale i szybkość wykonania. Fermacell ma rozwiązania, które można polecać wszystkim wykonawcom - podkreśla Robert Rutkowski, kierownik budowy z firmy RUKA projekt.
Na koniec warto też zaznaczyć, że przy realizacji ekologicznej pralni w Głogowie, jak i przy innych inwestycjach RUKA projekt, doradztwem w zakresie technologii fermacell zajmował się Jarosław Kijak.
Fot. RUKA projekt
Specyfikacja inwestycji
Obiekt: pralnia przemysłowa
Lokalizacja: Głogów, ul Świerkowa
Projekt i wykonanie: RUKA projekt
Powierzchnia użytkowa: 514 m2
Kubatura budynku: 2,6 tys. m3
Sucha zabudowa: płyty g-w fermacell o gr. 10 mm oraz 12,5 mm