fermacell® Therm25™ Uzyskaj bezpłatny plan instalacji już teraz!
Nawigacja
Segment
Budownictwo Drewniane
Wielopietrowe
Domy mieszkalne
Budownictwo hybrydowe
Wykończenie Ścian
Hotele
Dla szkol
Budynki publiczne
Biurowce
Podłoga
Fasada
Produkty
Płyty gipsowo włóknowe
Cementowo włóknowe
Planowanie i obróbka
Do Pobrania
Newsletter
Ważne linki
Kontakt
Specjalna ochrona przeciwpożarowa
Aktualności
Do pobrania
Izolacja akustyczna
Seminaria online
Quadrille Hotel to pięciogwiazdkowy kompleks hotelowy w Gdyni Orłowie. Powstał on na bazie XVIII wiecznego założenia pałacowo-parkowego. Dokumentacje projektową, pozwalającą na adaptacje tego zabytkowego zespołu do potrzeb wypoczynkowych, przygotowała Pracownia Projektowania i Realizacji Abramski-Żurek s.c. z Gdańska.
Pracownia w 2013 r. zajęła się przygotowaniem projektu adaptacji istniejącego pałacu na obiekt hotelowy. Zabytkowy budynek został wzniesiony w XVIII wieku, pierwotnie w stylu barokowo-rokokowym. Po około 100 latach pałac przebudowano, a jego architektura nabrała cech modnego wówczas angielskiego neogotyku. Przed samym rozpoczęciem prac pałac był zamknięty i nieużytkowany. Nie był to jednak długi okres, bo kilkanaście miesięcy wcześniej działała tam Gdyńska Wyższa Szkoła Filmowa. Budynek był więc w całkiem dobrym stanie, jednak wymagał remontu oraz adaptacji do nowych celów. W ramach inwestycji przewidziano również budowę nowego budynku, tzw. oficyny, w bezpośrednim sąsiedztwie pałacu, który mieści pokoje hotelowe oraz strefę basenu i SPA. Budynek oficyny połączono z istniejącym pałacem podziemnym łącznikiem.
- Na zlecenie Przedsiębiorstwa Budowlanego Górski zajęliśmy się przygotowaniem projektu budowlanego ośrodka konferencyjno-szkoleniowego z zapleczem gastronomicznym i pokojami gościnnymi w zespole pałacowo-parkowym w Gdyni - mówi Maria Żurek. - Naszym zadaniem było również opracowanie projektu odtworzenia i rewaloryzacji historycznego założenia parkowego.
Obecnie kompleks składa się z dwóch budynków: zabytkowego pałacu oraz nowopowstałego budynku oficyny. Łączna powierzchnia użytkowa obiektu to 2800 m2. Przygotowanie dokumentacji projektowej, wraz z uzyskaniem niezbędnych formalności, w tym wszelkich opinii i uzgodnień konserwatorskich trwało ok. sześciu miesięcy.
Oprócz dokumentacji projektowej pracownia pełniła również nadzór autorski nad inwestycją, współpracując z inwestorem podczas całej realizacji.
- XVIII- wieczny pałac w Gdyni, tak jak każdy zabytkowy obiekt, wymagał indywidualnego podejścia. Bardzo istotne było zachowanie jego historycznego charakteru, a co za tym idzie wyboru technologii pozwalającej na spełnienie wysokich wymagań technicznych. Z tego względu, przy projektowaniu oraz po konsultacjach z inwestorem, zdecydowaliśmy się na sprawdzone rozwiązania budowlane – mówi szefowa pracowni projektowej.
Jednym z zadań, przed którymi stanęła ekipa, było zaprojektowanie podłóg bez wykonywania nowych wylewek. Zastosowanie tradycyjnych wylewek obciążyłoby niepotrzebnie zabytkową konstrukcję. Warto wiedzieć, że w pałacyku były aż trzy rodzaje stropów – drewniane, stalowo-ceramiczne oraz stropy ceramiczne w formie kolebki. Zadanie wymagało więc wielu obliczeń oraz zastosowania odpowiedniej technologii. Projektanci zdecydowali się na suchy jastrych fermacell. Była to płyta gipsowo-włóknowa z warstwą pilśniową o nazwie technicznej 2 E 31. Rozwiązanie to, oprócz tego, że nie obciążało całej konstrukcji, to także dodatkowo zapewniło izolację akustyczną i podniosło wytrzymałość stropów do 3 kN nacisku punktowego.
Systemy suchej zabudowy fermacell zastosowano także jako obudowy, które pozwoliły zabezpieczyć zabytkowe stropy przed działaniem ognia od góry i od dołu. Tutaj zastosowano płyty gipsowo-włóknowe 2 H 21, które zapewniły klasę odporności ogniowej REI 60.
Dodatkowo płyty g-w fermacell wykorzystywane były do budowy ścianek działowych oraz zabudowy poddasza. W sumie w całej realizacji wykorzystano ok. 7 tys m² płyt fermacell o grubościach 10 oraz 12,5 mm.
- Dlaczego zdecydowaliśmy się wykorzystać system suchej zabudowy fermacell? Ponieważ spełnia wszelkie potrzebne wymagania projektowe i architektoniczne. Jest to sprawdzone przez nas rozwiązanie, które zapewnia wysoką wytrzymałość i trwałość oraz gwarantuje odpowiednie właściwości ogniochronne – wyjaśnia przedstawicielka Pracowni Abramski-Żurek.
Źródło: www.abramski-zurek.pl